Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HAGB kararının bozulup hükmün açıklanması için kasten işlenen suçun 5yıl içerisinde kesinleşmesi mi gerekir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2024, 09:07   #1
lawwyer

Varsayılan HAGB kararının bozulup hükmün açıklanması için kasten işlenen suçun 5yıl içerisinde kesinleşmesi mi gerekir?

Merhaba, müvekkil 5 yıl denetim süresi içerisinde alkolle araç kullanırken yakalandı ve hakkında ceza davası açıldı. denetim süresinin dolmasına ise 1 yıldan kısa bir süre kaldı. kendisi süreci uzatıp denetim süresi bittikten sonra kararın kesinleşmesi için de seri muhakeme usulünü kabul etmedi. sizlere sorum davanın kesinleşmesini uzatabilirsek hagb bozulmasını engelleyebilir miyiz? yoksa denetim süresi içerisinde suç işlendiği için 5 yıl dolduktan sonra karar kesinleşse de suç işleme tarihi esas alınarak hagb bozulup hüküm açıklanır mı? net bir cevap bulamıyorum bununla ilgili yargıtay kararı da varsa gönderirseniz çok sevinirim.
Old 13-09-2024, 11:36   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, CMK m.231/11 "Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi..." demekte. Önemli olan suçun işlenme tarihi. İkinci yargılamadaki hükmün kesinleşmesi ise HAGB'ye konu hükmün açıklanmasında önemli. Bu ikinci hüküm kesinleştikten sonra HAGB'ye konu ilk hüküm açıklanacaktır.
Old 13-09-2024, 14:19   #3
lawwyer

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Meslektaşım, CMK m.231/11 "Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi..." demekte. Önemli olan suçun işlenme tarihi. İkinci yargılamadaki hükmün kesinleşmesi ise HAGB'ye konu hükmün açıklanmasında önemli. Bu ikinci hüküm kesinleştikten sonra HAGB'ye konu ilk hüküm açıklanacaktır.
Cevabınız için teşekkürler. Peki ilk hüküm açıklandıktan sonra buradaki hapis cezasının ertelenmesi mümkün olabilir mi?
Old 13-09-2024, 15:32   #4
Av. Erdem Akçay

CMK m.231/11 devamında "Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı hâlinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi