Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hukuki olarak birşey yapmam münkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2024, 01:17   #1
Konuk

Varsayılan Hukuki olarak birşey yapmam münkün mü?

Merhaba, bana yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.
On yedi yıllık evliyim ve 14 yaşında bir oğlum var, babası ile birlikte yaşıyoruz ancak sadece aynı evi paylaşan insanlardan farkımız yok. Kocam bizimle konuşmuyor, zaruri durumlarda da "sana ne", "beni ilgilendirmez", gibi ters cevaplar veriyor, sorulara yanıt vermiyor, ya da ilgilenmesi gereken örn. Oğlumun servis ücreti nasıl ödenecek, sen üstleneceğini söylemiştin dediğimde, daha önce kabul ettiği şeyi bile reddediyor, yani ona ne sırtımızı dayayabiliyoruz, ne güvenebiliyoruz söylediği herhangi bir şeye. Üstelik oğlum da ben de sıkça hakaret duyuyoruz. (******, pisliksiniz siz, sen gerizekalısın, ne yaparsan yap senden bi *** olmaz, aşalık...) Ciddi anlamda bir şiddet eylemi göstermese de, (tartışma olduğunda yumruk yediğim de oldu oğlumun önünde), psikolojik bir savaş var evin içinde, herkes herkesten kaçar oldu, genellikle bir tek akşam yemeğinde aynı sofraya oturuyoruz, on da da tadımızı kaçırdığı çok oluyor. Whatsapp üzerinden bir yazışmasına da denk geldim, ve müstehçen içerikli konuşmalar yaptığını gördüm (fotoğrafını çektim), sonrasında bunları silmeye başladı. Yani elimde ne delil var ne tanık var doğru düzgün, üstelik tehdit ediliyorum, göstereceğim sana günü, yakında görürsünüz filan gibi. Bu durumda hukuki olarak bir şey yapmam mümkün mü ve ne yapabilirim?
Old 14-08-2024, 21:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davacı ile beraber veya ayrıca şiddetin hakaretin ve tehdidin önlenmesi için 6284 sayılı yasanın 5/1 maddesi gereğince şiddetin önlenmesi kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

2-Boşanma davası süresince konutun ve ev eşyalarının size ve müşterek çocuğa tahsisini, çocuğun velayetini, kendiniz ve çocuk için tebdir nafakası ödenmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

3-Boşanmaya karar verildiğinde velayet ve iştirak nafakası, koşulları varsa kendiniz için yoksulluk nafakası maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.Nafakaların da her yıl üfe oranında artırılmasını isteyebilirsiniz.

4-Boşanma davasında uzman eşliğinde çocuğunuzu tanık olarak dinletebilirsiniz ve varsa başkaca delillerinizi sunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi