Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Merhaba meslektaşlarım.İş hukuku ile ilgili bir dava açıyorum.Bana yardımcı olur munuz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-08-2024, 12:52   #1
YAZICIOGLU

Varsayılan Merhaba meslektaşlarım.İş hukuku ile ilgili bir dava açıyorum.Bana yardımcı olur munuz?

Müvekkilim ,yabancı bir fabrikadan iş kanunu mad.25/2 yani iş yerinde uyuşturucu satmak,iş yerine uyuşturucu etkisinde gelmek,dışarıda uyuşturucu atmak nedeniyle işten bir gün içinde savunma hakkı verilmeden,ihbar edilmeden atıldı.Müvekkilim uyuşturucu kullanmıyor.Arabuluculukta da anlaşamadık.Bende dava açmak için yazdığım dilekçede kıdem,ihbar tazminatı,asgari geçim indirimi tazminatı,haksız fesih tazminatı,ödenmeyen izin ücretini talep ettim.Uzun zamandır bu tür dava açmadığım içinde panikledim bana yardımcı olur musunuz.İŞ HUKUKUN BİLGİ SAHİBİ MESLEKTAŞLARIM YARDIM EDERSE MEMNUN OLURUM ,ŞİMDİDEN CEVAP VERECEK MESLEKTAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ GÜNLER
Old 29-08-2024, 13:19   #2
gbahsi

Meslektaşım işe iade davası mı açıyorsunuz işçilik alacakları mı? Anladığım kadarıyla işçilik alacakları için açıyorsunuz.
Müvekkiliniz işe iade imkanlarından yararlanabilen veya TBK'ya tabi bir işçiyse haksız fesih tazminatı talep edemezsiniz.
AGİ alacağı ise 2022 şubat itibariyle kaldırıldı, bu tarihten önce AGİ alacağı varsa talep edebilirsiniz. Genelde AGİ ödenmediyse ücretinde de eksiklik oluyor, ücret alacağı da talep edebilirsiniz.

Dava dilekçenizde talep ettiğiniz alacakların arabuluculuk son tutanağında yer alıp almadığını kontrol etmenizi öneririm.

İyi çalışmalar
Old 29-08-2024, 15:38   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan YAZICIOGLU
Müvekkilim ,yabancı bir fabrikadan iş kanunu mad.25/2 yani iş yerinde uyuşturucu satmak,iş yerine uyuşturucu etkisinde gelmek,dışarıda uyuşturucu atmak nedeniyle işten bir gün içinde savunma hakkı verilmeden,ihbar edilmeden atıldı.Müvekkilim uyuşturucu kullanmıyor.Arabuluculukta da anlaşamadık.Bende dava açmak için yazdığım dilekçede kıdem,ihbar tazminatı,asgari geçim indirimi tazminatı,haksız fesih tazminatı,ödenmeyen izin ücretini talep ettim.Uzun zamandır bu tür dava açmadığım içinde panikledim bana yardımcı olur musunuz.İŞ HUKUKUN BİLGİ SAHİBİ MESLEKTAŞLARIM YARDIM EDERSE MEMNUN OLURUM ,ŞİMDİDEN CEVAP VERECEK MESLEKTAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ GÜNLER

Belirttiğiniz gerekçe işveren açısından haklı fesih gerekçesi olup ihbar öneli verilmesi ya da savunma alınması şart ve zorunlu değildir.

Delil durumunu gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Müvekkiliniz uyuşturucu kullanmıyorsa işyerinde kullanmakla suçlanmamıştır ya da uyuşturucu etkisi altında işe gelmemiştir diye düşünüyorum. Satış ile suçlanıyorsa başka. Suçlanılan fiilin tam olarak ne olduğunu, nerede, nasıl gerçekleştiğini, tanığın ya da görüntü kaydının bulunup bulunmadığını değerlendiriniz, fesih bildirimi yapılıp yapılmadığını, işten ayrılış kodunun SGK'ya hangi koddan verildiğini araştırınız. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi