Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahkemece ara kararla verilen tedbir nafakası hakkındaki icra takibi ile karardan sonra konulan icra takiplerinin farklı olması problem teşkil eder mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2024, 18:50   #1
AVUKAT2549

Varsayılan Mahkemece ara kararla verilen tedbir nafakası hakkındaki icra takibi ile karardan sonra konulan icra takiplerinin farklı olması problem teşkil eder mi

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Boşanma davasında mahkeme tarafından tedbir nafakasına ara kararla hükmedildi. Bu ara karara istinaden örnek 7 icra takibi tarafımızca ikame edildi. Sonrasında dosya karara çıktı. Davamız kabul ile sonuçlandı. Çocuk ve müvekkil için tedbir nafakasındaki bedelin aynısı olacak şekilde iştirak ve yoksulluk nafakası verdi. Fakat aynı olduğu için ben nafakayı tekrar icra takibine koymadım.

Başka bir icra takibi açarak tazminat, yargılama gideri ve vekalet ücretini icra takibine koydum.

Bu ayrı açtığım takip sıkıntı oluşturur mu ? Yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar.
Old 12-06-2024, 13:07   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım yapılması gereken, ilamlı takiple nafakalar dahil tüm alacaklar talep edilecek, tedbir nafakasına ilişkin dosyaya da bildirimde bulunularak kesinleşme tarihinden itibaren nafaka hesabının durdurulması istenecekti.

İlamlı takip dosyasına beyanda bulunarak, nafaka kalemlerinin eklenmesinin unutulduğu, takipten sonra işleyecek nafakaların da eklenmesini, bu yönde yeni bir icra emri gönderilmesini isteyin. Müdüre de durumu izah edersiniz. İlamsız dosyaya da yukarıda belirttiğim beyanda bulunursunuz.

Bu işe yaramazsa, nafakalar için yeni bir ilamlı takip yapın ancak icra masraflarını ve icra vekalet ücretini istemeyin. Kötüniyet itirazıyla karşılaşılmaz bu sayede.

İştirak ve yoksulluk nafakaları ile tedbir nafakası farklı kalemler olduğu için sorun yaşanabilir. Borçlu, ilamsız takibe ödemeleri yapar. Sonra gidip istirdat davası açar. Ya da ilamsız takibe kesinleşme şerhini koyar. Borcu ödemek zorunda kalmaz.
Old 04-07-2024, 09:49   #3
AVUKAT2549

Erdem bey öncelikle cevabınız için teşekkürler. Sizin ifadeleriniz kafama yattı bu şekilde işlem yaptım. Tedbir nafakasına ilişkin dosyaya gerekçeli kararı ve kesinleşme şerhini sundum. Fakat dairedeki müdür tedbir nafakası dosyasından devam edin dedi. Yoksulluk ve iştirak nafakasına ilişkin de bedel değişmediğinden sadece talep gönderin yeter diye ifade ediyor.

Fakat benim kafama hala daha bu durum oturmadı. Alacak kalemi aslında değişiyor. Sadece bir talep göndererek bu tedbir nafakası iştirak ve yoksulluğu döndü diye ifade edilmesi yeterli midir ?

Ayrı bir icra emri göndermem lazım mı ? Hoş ayrı bir icra emri göndersem şu zamana kadar fazladan tedbir nafakası işlemiş durumda bu da ayrı bir sıkıntı çıkamadım basit bir mevzunun içinden. teşekkürler
Old 12-07-2024, 15:53   #4
Av. Erdem Akçay

Borçlu şikayet etse bile onun için değişen bir durum olmayacak. Aynı miktarı ödemeye devam edecek. O yüzden şikayet etmez. Zaten elde ilam var. Böyle devam edebilirsiniz.

Ancak doğrusu önceki cevapta belirttiğim şekilde tabii.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi