Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmayı istememek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2024, 23:07   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmayı istememek

Merhaba. Eşim beni aldatıyor uzun bir süredir. Boşanma davası açacağını söyledi ama ben boşamak istemiyorum. Davası kabul edilirmi? Evde kavga ve huzursuzluklarımız vardı her ev gibi. 3 tane çocuğum var. Nasıl karşı çıkabilirim boşanmaya
Old 07-08-2024, 18:34   #2
Av.tuçebildik

Sn .Katılımcı,

Türk Medeni Kanununun 166. maddesine göre boşanmayı isteyebilmek için tamamen kusursuz ya da az kusurlu olmaya gerek olmayıp daha fazla kusurlu bulunan eşinizin dahi dava hakkı bulunmakla beraber, boşanmaya karar verilebilmesi için sizin az da olsa kusurunuzun varlığı ve bunun belirlenmesi gerekmektedir.

Eşiniz dava açarsa ve siz boşanmak istemiyorsanız TMK 166/2 gereğince davaya cevap verebilir ve eşinizin kusurunu kanıtlayarak davanın reddini isteyebilirsiniz.( Yargılama süresince konut tahsisi ve tedbir nafakası varsa çocukların velayeti ve nafaka- Mahkemece boşanmaya karar verildiği takdirde maddi manevi tazminat yoksulluk(+ yıllık artış) ve çocuklarınız varsa iştirak nafakası (+ yıllık artış) A taleplerinizi de cevap dilekçesine eklemeniz uygun olur.)

Sizin anlatımınıza göre, eşiniz sizi aldatmakta olup evlilik birliği eşinizin bu eylemi nedeni ile temelinden sarsılmış olup size yüklenecek kusur yoksa
""Kimse kendi kusurundan yararlanamaz ilkesi gereğince, Mahkemenin kişinin kendi kusuruna dayanarak hak elde etmesini engelleyecek şekilde boşanmanın reddine karar vermesi beklenmelidir.
Her durumda bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederiz.
Av. Tuçe Bildik
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi