Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşgalcinin elektrik ve suyunu kesmek kişilerin huzur ve sükûnunu bozma huzur ve güvenini bozma suçunu oluşturur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2024, 11:24   #1
mamafi48

Varsayılan İşgalcinin elektrik ve suyunu kesmek kişilerin huzur ve sükûnunu bozma huzur ve güvenini bozma suçunu oluşturur mu?

Merhabalar sayın meslektaşlarım size bir sorum olacaktı.

Müvekkil bir taşınmaz satın alıyor ve emlakçınında yanlış yönlendirmesiyle boş bir daire satın aldığını düşürken aslında içerisinde 3. bir kişinin yaşadığı bir daireyi satın alıyor. Müvekkil bu durumu evi satın aldıktan sonra öğreniyor.

Tarafımızca bu 3. kişiye karşı ilk önce kiracılığı tespit için dava açıldı. Açtığımız davalar sonucunda davalı kiracı olmadığını beyan etti. Hali hazırda ise bu 3. kişiye karşı işgalci sıfatıyla dava açmış bulunmaktayız.

Size sorum şu olacaktı meslektaşlarım. Tüm bahsettiğim bu süreç takriben 4 yıl sürmüş bulunmakta. Takdir edersiniz ki bu işten de en çok müvekkil zarar görmüş ve hala da zarar görmeye devam etmektedir.

Meslektaşlarım sorum şudur; Müvekkilim tapu sahibi olarak işgalcinin elektrik ve suyunu kestirirse eğer "kişilerin huzur ve sükûnunu bozma" suçunu işlemi olur mu?

Benim düşüncem bu suçu işlemiş olacağından yana fakat içerideki kişinin işgalci olduğunu düşünülünce farklı bir sonuçta çıkabilir mi diye sizlere danışmak istedim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 10-06-2024, 12:44   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, haksız işgal nedeniyle kaymakamlık aracılığıyla tahliye için başvurulmuş ancak talep reddedilmişse, aynı dosyaya gerekçeli kararı sunarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi 2023/1674 Esas 2023/4647 Karar sayılı kararında,

Alıntı:
Katılanın sanığa ait evde kiracı olarak oturduğu, tarafların kira miktarı konusunda anlaşmazlık yaşadıkları, olay gününden önceki gece katılana altı mesaj gönderdiği ve olay sabahı da üç mesaj gönderdikten sonra katılanı arayarak ikametinin önünde olduğunu haber verdiği, daha sonra katılanın elektrik su ve doğalgaz vanalarını kapattığı, işten dönen katılanın evinin su, elektrik ve doğalgaz vanalarının kapatılmış olduğunu gördüğü, sanığın da bu sırada tekrar gelerek kapıyı çaldığı taraflar arasında yaşanan tartışmanın polislerin gelmesiyle neticelendiği olayda, atılı suçun unsurları itibariyle oluştuğu gözetilmeyerek beraat kararı verilmesi hukuka aykırı bulunmuştur.

diyor ama burada vanaları kapatma eylemi var ve kast ortada.

Eğer abonelikler başka birinin üstüneyse, abonelik sahibi kişinin abonelikleri sona erdirmesi suç oluşturmaz. Zira zaten abonelikler kullanan kişinin üstüne olmalı.

Eğer abonelikler işgalcinin üstündeyse, konut sahibinin abonelikleri sonlandırması belirtilen suçu oluşturacaktır. Kast yine ortada.

Eylemin işgalciye karşı gerçekleştirilmesinde, ceza sorumluluğunu otadan kaldıran nedenlerden hakkın kullanılması en yakın dayanak gibi duruyor ancak o da tam bir karşılık vermiyor. Abonelik üzerinde bir hakkı yok çünkü.

Özetle, abonelik sahibinin başka biri olması dışında, eylem suç oluşturacaktır diye düşünüyorum. Tapu sahibi olarak abonelik iptalinin mümkün olup olmadığını ise bilmiyorum.
Old 10-06-2024, 14:57   #3
mamafi48

Meslektaşım cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de sizinle aynı kanaatteyim. Belki bir çıkar yol vardır diye danışmak istedim. İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi