Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşsizlik maaşı almak için istifa eden işçi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2024, 15:19   #1
avhanim

Varsayılan İşsizlik maaşı almak için istifa eden işçi

Merhabalar meslektaşlarım. Bir hususta engin bilgilerinizi rica edecektim...
İşçinin işsizlik maaşı almak için iş yerine gidip işverene sözlü başvuru yapması sonucu çıkışı verilmiş. İşyerinde kameralar mevcut.

Aynı gün işçi işverene ihtarname çekip tazminatlarını istiyor. Sonraki günlerde de işveren işçiyi arayıp "İşte misin" diye sorunca işçi de işsizlik maaşı için çıkıp çalışmaya devam edeceğini söylemiş olduğu için yalan söyleyemeyip "Ben gitmedim dinleniyorum" diyor. Aramanın sonunda "Ses kaydı alınmaktadır" sesi çıkınca işçi sesinin kaydedildiğini anlayıp ayılıyor.

İşten çıkış kodu önce 4 iken sonrasında 3 yani istifa olarak geçiriliyor. İşçinin alacak davası açmasında fayda olduğunu düşünüyor musunuz? İşverenin mahkemeye ses kayıtlarını sunması ile müvekkil açısından içtihatlara göre sorun oluşabilir diye düşünüyorum ancak sonuçta sigortasız işçi çalıştırdıklarını da ikrar etmiş sayılacaklar. İşveren arabuluculuk toplantılarına dahi kendisi katılım sağlıyor, mahkemeye de kendisi gelip sonucunu düşünmeden ses kayıtlarını sunabilir... Sizce işçi bu durumda tanık beyanları gibi fazla mesai yaptığını kanıtlayan diğer deliller lehe ise hangi alacakları (kıdem, ihbar, fazla mesai, ubgt, yıllık izin, hafta tatili, prim, ikramiye vs) alabilir?

Görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim!
Old 14-08-2024, 16:21   #2
Sezgin Aydın

Meslektaşım merhaba, işçi fesih gerekçesi ile bağlıdır. Bu nedenle ihtarname içeriğinde hangi gerekçeye dayanmış ise bu gerekçe uyarınca haklı- haksız ayrımı yapılacaktır.
Old 15-08-2024, 11:03   #3
avhanim

Alıntı:
Yazan Sezgin Aydın
Meslektaşım merhaba, işçi fesih gerekçesi ile bağlıdır. Bu nedenle ihtarname içeriğinde hangi gerekçeye dayanmış ise bu gerekçe uyarınca haklı- haksız ayrımı yapılacaktır.
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim meslektaşım ama asıl sorum bundan ziyade, ses kaydı ve görüntüler mahkemeye sunulursa eğer bahsetmiş olduğum alacakları alması sizce ciddi sıkıntıya düşer mi?
Old 15-08-2024, 14:00   #4
Av. Erdem Akçay

Güvenlik kamerasında ses yoktur meslektaşım. Ses varsa, işçinin rızası ortaya koyulamadıkça kullanılamaz.

Telefon görüşme kaydı da kullanılamaz. Zira kayıt yapıldığı görüşme sonunda söylenmiş. Yasak delil olarak değerlendirilecektir. Kaldı ki konuşma içeriği pek aydınlatıcı değil.

İşveren, işten ayrılış kodunun yanlış girildiğini ve gerçek durumun işçinin istifası ya da ikale olduğunu ispat etmek zorunda kalır. Bunun ispatı da zor olacaktır.

Saydığınız kalemleri işçinin alma ihtimali yüksek gibi gözüküyor.

İşveren, ihtarname gelince(ertesi gün gelmiştir) işten ayrılış bildirgesinin hata ile düzenlendiğini belirterek düzeltme isteseymiş, işçinin planını bozabilirmiş belki.

İşveren açısından yemin delili unutulmamalı.
Old 16-08-2024, 17:03   #5
avhanim

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Güvenlik kamerasında ses yoktur meslektaşım. Ses varsa, işçinin rızası ortaya koyulamadıkça kullanılamaz.

Telefon görüşme kaydı da kullanılamaz. Zira kayıt yapıldığı görüşme sonunda söylenmiş. Yasak delil olarak değerlendirilecektir. Kaldı ki konuşma içeriği pek aydınlatıcı değil.

İşveren, işten ayrılış kodunun yanlış girildiğini ve gerçek durumun işçinin istifası ya da ikale olduğunu ispat etmek zorunda kalır. Bunun ispatı da zor olacaktır.

Saydığınız kalemleri işçinin alma ihtimali yüksek gibi gözüküyor.

İşveren, ihtarname gelince(ertesi gün gelmiştir) işten ayrılış bildirgesinin hata ile düzenlendiğini belirterek düzeltme isteseymiş, işçinin planını bozabilirmiş belki.

İşveren açısından yemin delili unutulmamalı.

Çok teşekkür ederim meslektaşım, çok açıklayıcı ve yardımcı oldunuz her zamanki gibi ben de dediklerinize katılıyorum, işveren zaten sigortasız çalıştıracağını da kabul etmiş oluyor bu delillerle, haliyle bu delilleri kullanması aleyhine olacaktır. Ama her ihtimali değerlendirmek istedim. Çok teşekkürler…
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi