Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık 101 Sorusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2024, 17:48   #1
sonyanıntiradı

Varsayılan Avukatlık 101 Sorusu

Merhaba arkadaşlar iyi bayramlar diliyorum herkese. Ben hukuk fakültesini bitirdikten sonra bir kaza geçirdiğim için çalışmaya başlayamadım, staj dahi yapamadım, yıllar sonra 20 gün evvel ruhsatımı aldım ve şu an sudan çıkmış bir balığım.

Bir büro bulup çalışmayı düşünürken ihtiyaç sahibi bir akrabamdan gelen yardım teklifini kabul etmiş bulundum, ben danışmayı kastetmiştim ama kendisi bana noterden vekalet vermiş bile Kendisi eşi tarafından terk edilmiş 2 çocuğuna tek başına bakan bir kadın, 500 tl olarak kalmış nafakayı artırma davası açmak istiyor. Hem yanlış anlaşılmaya kendim sebep olduğum için hem kadın gerçekten muhtaç durumda olduğundan hem de bu artık meslekten kaçmamam için bir işarettir belki diye düşündüğümden geri çevirmek istemiyorum.

Sizlere sorularım şöyle:
1) Teorim iyidir, araştırmacıyım ve çabuk öğrenirim fakat pratiğe dair hiçbir bilgim yok ki bilgiye erişimin en zor olduğu kısım bu sanırım Sizce bu koşullarda bu davayı başarıyla sonuçlandırabilir miyim? Hak kaybına sebep olmak istemiyorum.

2) Vekaleti aldıktan sonra ne yapmam gerekiyor? Uyap’ta eski dava dosyalarını görebiliyor muyuz? Örneğin dilekçe için boşanma ilamına ihtiyacım var ama nereden görebilirim bilmiyorum.

3) Karşı tarafın gelir durumunu bilmeden nafakayı neye göre talep edebilirim?

Ücreti mukabilinde de olsa bana yardımcı olabilecek bir meslektaş olursa çok sevinirim.
Old 19-06-2024, 23:27   #2
av.batuu98

Boşanma ilamını müvekkilinizin tc kimlik numarası ile hukuk ön bürodan taraf olduğu dosyaları sorgulatıp, dosyanın esas ve karar numarasını bulup , hangi mahkemede ise gidip dosyayı inceleyebilirsiniz, neticesinde vekâlet sunup ilam örneğini de alabilirsiniz. Yahut müvekkilinizin e devlet şifresi var ve sizinle paylaşıyor ise vatandaş Uyap isimli uygulamadan tüm bunlara gerek kalmadan internet üzerinden ilamı indirip dava dilekçenize eklersiniz. Davanın kazanılmayacak bir durumu da yok meslektaşım çekinmeyin, ayrıca hiçbir dava kazanılır diye de açılmaz bunu aklınızdan çıkartmayın. Günümüz ekonomisinde minimum 2.500-3.000 tl civarında bir nafakaya hükmedecektir kanaatimce mahkeme. Gelir durumunu da mahkeme kendisi araştıracaktır. Siz de haricen isterseniz gayrimenkul kayıtlarına ilişkin olarak takbas isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Diğer hususlarda kurum personelinin bilgi vereceğini düşünmüyorum fakat bu konu da sizin maharetinize kalmış.
Old 20-06-2024, 13:00   #3
sonyanıntiradı

Çok teşekkür ederim çok incesiniz inanın çok iyi geldi mesajınız. ����
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi