Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölünceye Kadar Benim öldükten Sonra Mirasçimin şerhi Tapudan Muris Tarafindan Terkin Edilebilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2024, 10:18   #1
ealegal

Varsayılan ölünceye Kadar Benim öldükten Sonra Mirasçimin şerhi Tapudan Muris Tarafindan Terkin Edilebilir Mi?

Kıymetli meslektaşlarım hepinize merhaba.

Müvekkilim 60lı yaşlarda 3 çocuk babası. İlk evliliğinden olan iki kızı için sahibi olduğu otele tapuda "ölünceye kadar benim ben öldükten sonra kızlarımın" şerhi koyduruyor. Ancak daha sonrasında 2. eşinden bir oğlu oluyor. Ancak bu sefer ilk eşinden olan kızları üvey erkek kardeşlerinin otele girişini engelliyorlar. Bu nedenle müvekkil tapuya düştüğü şerhi kaldırıp daha sonradan dünyaya gelen oğlunun da bu taşınmazda mirasçı olmasını istiyor.

Bunun için müvekkilin noterde bir vasiyetname düzenlemesinin yanı sıra tapudaki bu şerhi kaldırmak için neler yapılabilir?

Destekleriniz için teşekkür ederim.
Old 10-09-2024, 11:56   #2
Mustafa AKTAŞ

Merhaba.

Hukukumuzda "ölünceye kadar benim ben öldükten sonra kızlarımın" şerhi şeklinde bir şerh türü yoktur. Bu ifade, bir halk arası kullanımı olup hukukumuzdaki karşılığı "intifa hakkı saklı tutulmak sûretiyle çıplak mülkiyetin devri"dir. Buradan da anlaşılacağı üzere devreden kişi, intifa hakkını kendisinde saklı tutsa da taşınmazın mülkiyetini devretmiş olacağından taşınmaz üzerindeki tasarruf yetkisinden mahrum kalır.

Bu nedenle de intifa şerhini kaldırsa dahi taşınmazın mülkiyeti intifa hakkı sahibine dönmez.

Yine murisin aktifinde yer almayan bir taşınmaz ile ilgili ölüme bağlı tasarrufta bulunması da mümkün olmayacaktır.
Old 10-09-2024, 12:37   #3
ealegal

Alıntı:
Yazan Mustafa AKTAŞ
Merhaba.

Hukukumuzda "ölünceye kadar benim ben öldükten sonra kızlarımın" şerhi şeklinde bir şerh türü yoktur. Bu ifade, bir halk arası kullanımı olup hukukumuzdaki karşılığı "intifa hakkı saklı tutulmak sûretiyle çıplak mülkiyetin devri"dir. Buradan da anlaşılacağı üzere devreden kişi, intifa hakkını kendisinde saklı tutsa da taşınmazın mülkiyetini devretmiş olacağından taşınmaz üzerindeki tasarruf yetkisinden mahrum kalır.

Bu nedenle de intifa şerhini kaldırsa dahi taşınmazın mülkiyeti intifa hakkı sahibine dönmez.

Yine murisin aktifinde yer almayan bir taşınmaz ile ilgili ölüme bağlı tasarrufta bulunması da mümkün olmayacaktır.

Cevabınız için çok teşekkür ederim meslektaşım. Peki bu işlemin iptali için yapılabilecek başka bir işlem yok mudur? Müvekkilin Noter huzurunda bir vasiyetname düzenleyerek "kızlarının baskısı ile tapuda böyle bir işlem yaptığını, gerçek iradesinin ve vasiyetinin bu yönde olmadığını ve 2. eşinden olan oğlunun da yasal mirasçı olmasını arzu ettiğini" beyan eden bir vasiyetname ile tapu iptali ve tescili davası açılabilir mi?
Old 10-09-2024, 12:46   #4
Mustafa AKTAŞ

Murisin sağlığında ehliyetsizlik ve irade bozukluğu halleri gibi sebeplerle tapu iptali ve tescil davası açılabilmekle birlikte ispat sorunu nedeniyle olumlu sonuç almanız neredeyse imkansız olacaktır. Öte yandan kişi kendi muvazaasına dayalı hak talep edemeyeceğinden murisin sağlığında muvazaa nedeniyle tapu iptali ve tescil davası açmanız mümkün olmaz.

Diğer tarafından murisin vefatından sonra ikinci eşten olma erkek çocuğun diğer mirasçılara karşı muris muvazaasına dayalı tapu iptali ve tescil davası açması söz konusu olabilecektir.

Bahsettiğiniz gibi bir vasiyetname düzenlenmesi, sadece murisin vefatından sonra açılacak tapu iptali ve tescil davasında delil olarak işinize yarayabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi