Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cezada dava zamanaşımı sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2012, 11:40   #1
rancho

Varsayılan Cezada dava zamanaşımı sorunu

1918 sayılı eski kaçakçılık kanununa göre 2003 te açılmış ve halen devam eden bir dava var. Burda benim müvekkilim sanık olarak yer almıyor ama suç konusu arabanın şuan ki sahibi olduğu için dava onu da etkiliyor ve bir an önce sonuçlanmasını, böylelikle aracını satabilmeyi istiyor.

Şimdi biz burda katılma talebinde bulunsak ve (Cezası 5 yıl olduğu için) 8 yıl olan dava zamanaşımını iddia etsek hakim bizi dinler mi? Bu dava da böylelikle düşer mi?
Teşekkürler..
Old 20-01-2012, 19:25   #2
Av.Dursun KARACA

Cezanın üst sınırı 5 yıl ise, 2005 öncesi bu davada uzamış zamanaşımı süresi 7,5 yıldır. Önce sorunuzda bunu düzeltmek gerekir. Ancak, verdiğiniz 5 yıl ceza süresi bilgisi doğru ise, bu davada zamanaşımı süresi çoktan dolmuş.
Old 20-01-2012, 22:48   #3
rancho

Alıntı:
Yazan d-karaca
Cezanın üst sınırı 5 yıl ise, 2005 öncesi bu davada uzamış zamanaşımı süresi 7,5 yıldır. Önce sorunuzda bunu düzeltmek gerekir. Ancak, verdiğiniz 5 yıl ceza süresi bilgisi doğru ise, bu davada zamanaşımı süresi çoktan dolmuş.
ben de öyle düşünüyorum ama sorgu da zamanaşımını kesiyor. talimatla sorgusu yapılmış sanığın. o tarihi de öğrenmek lazım.
Peki zamanaşımının cezada re'sen gözetilmesi gerekmiyor mu? hakimin gözünden kaçmış olabilir mi? Yoksa başka bir kural mı var bu konuda kaçakçılık kanununda? ben göremedim ama..
Old 23-01-2012, 11:47   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan rancho
ben de öyle düşünüyorum ama sorgu da zamanaşımını kesiyor. talimatla sorgusu yapılmış sanığın. o tarihi de öğrenmek lazım.
Peki zamanaşımının cezada re'sen gözetilmesi gerekmiyor mu? hakimin gözünden kaçmış olabilir mi? Yoksa başka bir kural mı var bu konuda kaçakçılık kanununda? ben göremedim ama..

765 sy. mülga TCK'ya göre uzamış zamanaşımı süresinin de tamamlandığı kanaatindeyim. 765 sy. TCK'nun 104. maddesi size yol gösterecektir.
Old 23-01-2012, 14:35   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan rancho

Toplu kaçakçılık veya teşekkül varsa cezası daha ağır olup, zamanaşımı da uzamaktadır. İsnad edilen suç nedir?
Old 23-01-2012, 15:59   #6
rancho

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Toplu kaçakçılık veya teşekkül varsa cezası daha ağır olup, zamanaşımı da uzamaktadır. İsnad edilen suç nedir?
Suat Bey, bu dava kaçakçılık kanundan açılmış, bu dava devam ederken sonraki iddianamede evrakta sahtecilik suçundan Ağır cezada 2 yıl ceza almış sanık.
Ancak bugün baktım sanığın sorgusu 2005 8.ayda talimatla yapılmış. Yani 7,5 yıl bile olsa 2013 te doluyor zamanaşımı, malesef.
Old 23-01-2012, 16:00   #7
rancho

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
765 sy. mülga TCK'ya göre uzamış zamanaşımı süresinin de tamamlandığı kanaatindeyim. 765 sy. TCK'nun 104. maddesi size yol gösterecektir.
Bülent Bey,
iddianame 2003 fakat sanığın sorgusu 2005 te yapılıyor, yani zamanaşımı kesildiğinden biraz daha beklemek zorundayız, malesef.
Old 23-01-2012, 16:07   #8
mlhshn

bu konuda TCK 67/4 maddesini okumanızı tavsiye ederim,size yardımcı olacaktır.saygılarımla...
Old 23-01-2012, 18:48   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan rancho
Suat Bey, bu dava kaçakçılık kanundan açılmış, bu dava devam ederken sonraki iddianamede evrakta sahtecilik suçundan Ağır cezada 2 yıl ceza almış sanık.
.

İlk mesajınızda dava 2003 yılında açılmış(kaldı ki suç en geç 2003 'te işlenmiştir.Öncesi???)demiştiniz. Zamanaşımını kesen sebepler olsa bile(5+2,5) uzamış
zamanaşımıyla birlikte en geç 2011 yılında karar verilmeliydi? Sanığın 2 yıl ceza aldığını yazmışsınız. Ama tarihini yazmamışsınız. Ceza verilmekle(kesinleşmediyse) zamanaşımı durmaz. İlk mesajınızda "dava devam ediyor" dediğinize göre dava zamanaşımına uğramıştır.

Alıntı:
Ancak bugün baktım sanığın sorgusu 2005 8.ayda talimatla yapılmış. Yani 7,5 yıl bile olsa 2013 te doluyor zamanaşımı, malesef

Sanığın sorgusunun yapılması zamanaşımını kesen sebeplerdendir. Bu nedenle uzamış dava zamanaşımı uygulanacaktır(5+2,5 yıl). Zamanaşımı dolmuş. Yine sanığın sorgusu yapıldıktan sonra 5 yıl içinde zamanaşımını kesen sebepler yoksa 2010 yılında bu nedenle dahi zamanaşımı dolmuştur. Karar tarihi???

Hatta ikinci iddianamenin tarihi bile önemlidir.

Bence dosyaya iyice vakıf olduktan sonra sorunuzu tekrar sorun. Bu haliyle doğru cevap almanız imkansız.
Old 24-01-2012, 04:55   #10
Mozkul

Madde 102 - (Değişik madde: 29/06/1938 - 3531/1 md.)

Kanunda başka türlü yazılmış olan ahvalin maadasında hukuku amme davası:

1 - Ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis ve müebbed ağır hapis cezalarını müstelzim cürümlerde yirmi sene, *1*

2 - Yirmi seneden aşağı olmamak üzere muvakkat ağır hapis cezasını müstelzim cürümlerde on beş sene,

3 - Beş seneden ziyade ve yirmi seneden az ağır hapis veya beş seneden ziyade hapis yahud hidematı ammeden müebbeden mahrumiyet cezalarından birini müstelzim cürümlerde on sene,

4 - Beş seneden ziyade olmamak üzere ağır hapis veya hapis yahud sürgün veya hidematı ammeden muvakkaten mahrumiyet cezalarını ve ağır para cezasını müstelzim cürümlerde beş sene,

5 - Bir aydan ziyade hafif hapis veya otuz liradan ziyade hafif para cezasını müstelzim fiillerde iki sene,

6 - Bundan evvelki bendlerde beyan olunan mikdardan aşağı cezaları müstelzim kabahatlerde altı ay geçmesile ortadan kalkar.

Bu kanunun ikinci kitabının birinci babında yazılı ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis veya müebbed yahud muvakkat ağır hapis cezalarını müstelzim cürümlerin yurd dışında işlenmesi halinde dava müruru zamanı yoktur. *1*

Madde 103 - Müruru zamanın başlangıcı tamamiyle icra olunmuş cürüm ve kabahatler hakkında fiilin vukuu gününden ve teşebbüs olunan veya icra ve ikmal olunamayan cürümler hakkında son fiilin işlendiği tarihten ve mutemadi ve müteselsil cürümler hakkında dahi temadi ve teselsülün bittiği günden itibar olunur.

Madde 104 - (Değişik madde: 11/06/1936 - 3038/1 md.)

Hukuku amme davasının müruru zamanı, mahkumiyet hükmü yakalama, tevkif, celb veya ihzar müzekkereleri, adli makamlar huzurunda maznunun sorguya çekilmesi, maznun hakkında son tahkikatın açılmasına dair olan karar veya C. müddeiumumisi tarafından mahkemeye yazılan iddianame ile kesilir.

Bu halde müruru zaman, kesilme gününden itibaren yeniden işlemeğe başlar.

Eğer müruru zamanı kesen muameleler müteaddid ise müruru zaman bunların en sonuncusundan itibaren tekrar işlemeğe başlar. Ancak bu sebepler müruru zaman müdetini 102 nci maddede ayrı ayrı muayyen olan müddetlerin yarısının ilavesile baliğ olacağı müddetten fazla uzatamaz.
Old 27-01-2012, 23:10   #11
rancho

Arkadaşlar merhaba,
duruşmada zamanaşımını ileri sürdüm hakim dinlemedi bile. Tutanağa da geçirmedi. Zamanaşımına girse bile arabanın üzerindeki sınırlamanın kalkması, teminatın iadesi için arabanın sahte belgeyle getirilip getirilmediğinin belirlenmesi gerekir, o yüzden bu dava 20 yıl da sürer filan dedi. Zamanaşımını nihai kararla birlikte değerlendiririz, şimdi birşey söylemem mümkün değil filan dedi.
Hiç birşey anlamadım şimdi, zamanaşımını kabul eder gibi oldu, sonra ceza düşse ne olacak dedi devam etti. Acaba gümrük mevzuatıyla alakalı özel bir hüküm mü var? Bizim amacımız arabayı kurtarmak..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi